0x (ZRX) Nedir?

6 Kasım 2020

0x (ZRX) Nedir?

 

0x, kullanıcıların geleneksel kripto para birimi borsaları gibi merkezi aracılara güvenmeden Ethereum Blok zincirindeki ERC20 tokenlerini ve diğer varlıkları kolayca alıp satmasını sağlayan bir altyapı protokolüdür .

 

0x , geliştiricilerin ürünlerine kolayca ekleyebilecekleri esnek, düşük sürtünmeli bir ticaret protokolü oluşturmak için birlikte çalışan açık kaynaklı, herkese açık olarak denetlenebilir akıllı sözleşmelerden oluşan bir koleksiyon kullanarak bu merkezi olmayan değişim işlevine ulaşır .

 

Protokol, ZRX olarak bilinen bir ERC20 yardımcı program belirteci tarafından desteklenmektedir. Aktarıcılar olarak da bilinen düğümler, zincir dışı bir sipariş defteri barındıran ve bu bilgileri sunan ve kullanıcıların işlem yapmasına, doldurmasına ve iptal etmesine izin veren kullanıcıya yönelik uygulamalar sunan düğümler (işlem ücretleri olarak) ZRX jetonlarıyla ödenir. ZRX, platform yönetimine katılmak için de kullanılabilir ve sahiplerin protokoldeki değişiklikleri önermelerine ve oylamalarına yardımcı olur.

 

2019’da 0x , ZRX jetonunun elden geçirildiğini duyurdu ve ekstra işlevsellik ekleyerek, ZRX sahiplerinin oylama kapasitelerini korurken pasif ödüller kazanmaları için hisselerini bir piyasa yapıcıya devretmelerine izin verdi.

 

0x, 2016 yılında Will Warren ve Amir Bandeali tarafından kuruldu. İki kurucu ortak platforma hizmet vermeye devam ediyor ve Will Warren 0x’in CEO’su, Amir Bandeali ise CTO.

 

Platform , Polychain Capital, Pantera Capital ve FBG Capital dahil olmak üzere önde gelen yatırım firmalarının desteğiyle 2017 yılında toplam 24 milyon dolar topladığı başarılı bir ilk madeni para teklifinin ( ICO ) ardından başlatıldı .

 

0X Neden Farklıdır?

 

Diğer birçok merkezi olmayan Ethereum değişim protokolünün aksine, 0x hem değiştirilebilir (ERC20) hem de fungible (ERC-723) tokenleri destekler. Bu, çok çeşitli varlıkların izinsiz ticareti için kullanılabileceği ve sahiplerine, Ethereum varlıklarının büyük çoğunluğunu bir düzineden fazla farklı uygulama aracılığıyla satın almaları, satmaları ve takas etmeleri için bir yol sağladığı anlamına gelir.

 

0x protokolü, dijital ürünler ve hizmetler için eBay tarzı pazar yerleri, OTC ticaret masaları, DeFi protokolleri için takas işlevselliği ve eski, merkezi olmayan borsalar dahil olmak üzere çok çeşitli kullanım durumlarına uygulanabilir.

 

0x, son derece esnek değişim ürünleri oluşturmak için kullanılabilse de, oyun içi satın alımlar ve portföy yönetimi platformları gibi varlık değişiminin ikincil bir özellik olduğu ürünlere de yerleştirilebilir.

 

0x protokolünde, likidite alıcıları ZRX tokenleri şeklinde bir ücret öderler – bu ücret piyasa yapıcı (relayer) likiditesini teşvik etmek için kullanılır. Kullanıcıların ayrıca tamamladıkları herhangi bir işlemde kullanılan gazı ödemek için kullanılan Ether (ETH) biçiminde bir protokol ücreti ödemeleri gerekir. Açık kaynaklı bir protokol olarak, 0x bu gelirden herhangi bir pay almaz ve bunun yerine, ilk ICO finansmanı ile birlikte ekip ve geliştirici teşvikleri olarak kilidi açılan ZRX tokenleri tarafından desteklenir.

 

0x (ZRX) Nereden Satın Alabilirsiniz?

 

Vebitcoin üzerinden 0X ( ZRX) satın alıp, ticarete başlayabilirsiniz. Buradan 0X marketimizi inceleyerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para yatırma ve çekme işlemlerimizi inceleyebilirsiniz. 

 


İlginizi Çekebilir