Algorand (ALGO) Nedir?

9 Kasım 2020

Algorand nedir?

 

Algorand, ölçeklenebilir, güvenli ve merkezi olmayan bir dijital para birimi ve işlem platformudur.

 

Turing ödüllü ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan Algorand, izinsiz, saf bir hisse kanıtı blok zinciri protokolüdür. Birinci nesil fikir birliği mekanizmalarından farklı olarak, Algorand’ın teknolojisi blokları saniyeler içinde sonuçlandırır ve çatalları önlerken anında işlem kesinliği sağlar. Algorand ayrıca doğrulayıcıları yeni basılan tokenlerle ödüllendirmez.

 

Geliştiricilere ve ihtiyaçlarına odaklanan Algorand’ın düğüm deposu açık kaynaklıdır ve halka açıktır. Algorand, Flipside Crypto ile bir ortaklık aracılığıyla sağlam bir geliştirici araçları seti, DApp analitiği sağlar ve OTOY, Syncsort, TOP Networks, Asset Block ve daha fazlası dahil olmak üzere blok zincirlerini geliştiren çok sayıda ortağa sahiptir.

 

 

Maksimum Arz (# veya Sınırsız): 10.000.000.000

 

Genesis Blok / Dağıtım Tarihi: 11 Haziran 2019

 

Konsensüs Mekanizması (Kesin): İzinsiz, Saf Teminat Kanıtı

 

Emisyon Türü (Kesin): Önceden basılmış ödüllerle sabit tedarik

 

Blok Süresi (Saniye): 5 saniyenin altında

 

 

Algorand Nasıl Çalışır?

 

Algorand blockchain ağının, sınırsız ekonomiyi ve teşvik sistemini yönlendirmek için Algo adı verilen kendi resmi yerel kripto para birimi vardır. Vakıf, Algorand blok zincirinin istikrarına katkıda bulunmak, ağ katılımını teşvik etmek ve Algorand topluluğunu, ekosistem inşasını ve araştırmayı desteklemek için Algos’u elinde tutuyor. Algos ekosisteme geliştirme ve araştırma hibeleri, katılım ödülleri ve satışlar dahil olmak üzere çeşitli kanallardan giriyor. Tüm bu tür faaliyetler Algorand topluluğuna tam bir şeffaflıkla açıklanmıştır.

 

Algorand Teknolojisi: Algorand, doğrulayıcıların ödüllendirilmediği veya kesilme riskinin bulunmadığı Saf Bir Teminat Kanıtı kullanır. Azınlığın hile yapması imkansız hale gelir ve çoğunluğun sistemi aldatması mantıksız hale gelir, çünkü bu, sahip olduğu varlığın değerini düşürür. Ayrıca token kilitlenmesi de yoktur, bu nedenle bir kullanıcının tokenleri her zaman kullanılabilir durumda olur. Bloklar, tek bir jetonun rastgele seçildiği ve sahibinin bir sonraki bloğu önerdiği iki aşamada oluşturulur. Daha sonra, sahipleriyle birlikte 1000 rastgele simge seçilir ve ardından ilk kullanıcı tarafından önerilen bloğu onaylar.

 

Bu aşamalar, aşağıdaki ilerlemeleri kapsayan İkili Bizans Anlaşması veya Bizans Anlaşması ★ (‘Yıldız’) adı verilen temel protokol ile sağlanır:

 

  –  Kriptografik sıralama (kendi kendine seçim) Bir düşmanın komite üyelerini hedeflemesini önlemek için BA ★, komite üyelerini özel ve etkileşimli olmayan bir şekilde rastgele seçmek için doğrulanabilir rastgele işlevler (VRF’ler) kullanır.

 

  – Katılımcı değiştirilebilirliği. BA ★, komite üyelerinin yalnızca bir kez konuşmasını zorunlu kılarak bir komite üyesini hedefleyen düşmanı hafifletir, böylece BA ★ ile alakasız hale gelir.

 

1.000 Amazon EC2 VM üzerinde çalışan deneysel sonuçlar, Algorand’in şunları yapabildiğini göstermektedir:

 

 – 50.000 kullanıcıyla ~ 22 saniyede 1 MByte’lık bir işlem bloğunu onaylayın

 

 – Yarım milyon kullanıcıya ölçeklenirken gecikme neredeyse sabit kalır

 

 – Bitcoin’in işlem hacminin 125 katına ulaşın

 

Aktif olarak kötü niyetli kullanıcıların varlığında bile kabul edilebilir gecikme süresine ulaşın.

 

Protokol için bir test ağı Temmuz 2018’de başlatıldı ve ilk açık kaynak kodu Ekim 2018’de Github’da yayınlandı. Bu nedenle Algorand, herkesi VRF sürümünü, çatallı ve libsodium kriptografik kitaplığından genişletmeye teşvik ediyor. 

 

 

Algorand (ALGO) Nasıl Alınır?

 

Vebitcoin üzerinden ALGO satın alıp, ticarete başlayabilirsiniz. Buradan ALGO marketimizi inceleyerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para yatırma ve çekme işlemlerimizi inceleyebilirsiniz.   

 


İlginizi Çekebilir