vebitcoin

Bitcoin ve Kripto para nedir?


Satoshi, 2009 yılında Bitcoin’in Genesis bloğunu bizlerle ilk tanıştırdığından beri, kripto dünyayı değiştiriyor. Ve giderek etkisi artan digital sektör, kripto parayı bir ana akım yapma konusunda tutkulu, yetenekli ve ilham verici tüm seçenekleri bizlere sunmuştur. Kripto para, dünyanın her yerinde alışverişi kolaylaştırıyor ve paranızı kontrol altına almanızı sağlıyor. Güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimi olan kripto para değerleri, matematik temelli şifrelenmişlerdir. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız veya sanal ortamda yaptığımız her işlemde yıllardır bu değerleri kullanıyorduk ve artık daha pratik olarak işlemlerimize alım-satım platformları sayesinde devam etmekteyiz.

Yeni nesil kripto paralar yine temelde bu mantıkta ilerleyen ve dünyadaki diğer para birimlerine kıyasla daha çok ilgi gören ve işlem alanları daha geniş olan organik yapıda değerlerdir. Belirlenmiş bir hükümet veya merkezi otorite tarafından yönetilemeyen krito sektörü, bu sayede para birimi olarak daha güvenli bir seçenek haline gelmiştir. Daha açıklayıcı bir şekilde, bitcoin ve Kriptopara, finansal işlemleri güvence altına almak aynı zamanda yeni üretimleri kontrol etmek ve transfer işlemlerini doğrulamak için kriptografik şifreleme algoritmatları kullanan ve kişilerarası takas aracı olarak kullanılmak üzere tasarlanmış bir dijital varlıktır.

Bitcoin ve ağ çeşidi ve özellikleri açısından farklı olan birçok kripto para biriminin( ethereum, stellar, ripple dash vs.) kullanımlarının oluşturacağı pekçok avantajı da vardır. Enflasyon ve çökme riskinin düşük olması, basit, güvenilir ve iz sürülemez (anonim) olması en temel avantajlarındandır. Para transferlerinin geleneksel yöntemlere kıyasla daha güvenli, daha ucuz ve daha hızlı olması Bitcoin’in sağladığı önemli bir avantajdır.

Kripto para nasıl üretiliyor?

Kripto paraların üretimi de, dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır. Üretim işlemi madencilik yoluyla yapılmaktadır, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler bu üretimin sürekliliğini sağlamaktadır. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde, madencilik görevini birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Hesabınızı en kısa süre içerisinde oluşturup, Vebitcoin ile ticarete başlayabilirsiniz!

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish