Blokzincir nedir?

29 Haziran 2020


Blockchain(Blok Zinciri), şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. Para transferlerinde her adım bir bloğu oluşturur. Örneğin, göndericinin adı, gönderilen tutar gibi bilgilerden her biri bir bloktur. Transfer işlemi esnasında oluşturulan bu bloklar şifrelenir, asla değiştirilemez ve kırılamaz hale getirilir. Bu bloklar, tüm ağdaki herkese dağıtılır ve herkeste aynı şifreli bilgiler bulunur. Blockchain’ in merkeziyetsizleştirilmiş olma prensibi bu teknolojiye dayanır. Blok üzerindeki bilgiler sadece üzerlerinde belirtilen alıcı ve satıcı tarafından işlenebilir. Bunun yanı sıra Blockchain teknolojisi şeffaftır,isteyen herkes şu ana kadar birikmiş blokları inceleyip onları gözden geçirebilir.

Blockchain teknolojisi bireysel kullanıcılara dijital kimlik üzerinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir kontrol imkanı sağlamaktadır. Öyle ki önümüzdeki süreçte teknolojinin hayatımızda meydana getireceği büyük etkinin sosyal medya, büyük veri, robotlar ya da yapay zeka ile gerçekleşmeyeceğini ifade eden Don Tapscott gerçek devrimin sanal-dijital paranın temelini oluşturan blockchain olduğunu ifade etmektedir.Blockchain teknolojisi ile farklı sektörlerin teknolojiyle entegre olmasını sağlayan önemli adımlar atılmaktadır. Özetle dijitalleşmenin çıktısı blockchain teknolojisinin getirdiği fırsatlar finans, sağlık, bilim, sanayi gibi farklı sektör ve alanlarda hayatımızı kolaylaştırmakta ve iş yapış şekillerimizi değiştirmektedir.

Blokzincir modeli iki temel kavramdan meydana gelir:
Bunlar; blok zincirini oluşturan bloklar ve bu blokları oluşturan kayıtlardır.

Kayıtlar: Blokzincir kayıtları, ilgili blokzincir yapısının üzerine oluşturulduğu her türlü içerik bilgisidir. Bu bilgiler para aktarımı, demirbaş girdisi, müşteri kayıtları gibi değerler olabilir. Sanal para birimleri için bu kayıtlar para transferi bilgileridir. Sistemde kayıtlı olan bir kullanıcıdan bir başka kayıtlı kullanıcıya yapılmış olan transferler bu kayıtlar ile tutulur. Yeni transfer istekleri de sıraya konularak bir sonraki işlem sırasında kaydedilerek yerini alır.
 
Bloklar: Kayıtlar birleştirilip belirli aralıklarla işlenerek blokların içine yazılır. Blokların içerisinde kaç tane kayıt bulunacağı ve kayıtların hangi işlemlerden geçtikten sonra bir oluşturacağı gibi konular, blokzincirin tasarımına göre şekil almakatdır. Genel itibariyle, bir bloğun oluşturulması sırasında kriptografik özet algoritmaları ve dijital imza kullanılır.

Blokzincir ile alakalı tüm akademik araştırmaların yaklaşık %80’i Bitcoin odaklıdır. 2009 yılında blokzinciri teknolojisi ilk kullanım alanı olan Bitcoin ile ortaya çıktığında, Bitcoin’in devrim niteliğinde olmasını sağladı. Buna ek olarak, verimlilik kapasitesi ve gecikme süresi gibi blokzincirin ölçeklenebilirlikle ilgili problemlerini araştırmacılar gözardı etmiştir. Herkesin doğrulama yapabildiği dağıtık bir veritabanı sistemi ile kimseye güvenmeye gerek kalmadan doğru bilginin tutulduğu ispatlanabilir.

Akıllı sözleşmeler nedir?

Akıllı sözleşmeler, değer ve varlığın çeşitli endüstriler arasında aktarılmasını sağlayan ve sektörde önem kazanmayı hedefleyen bir teknolojidir. Akıllı sözleşmeleri, taraflar arasında çoklu imza olarak geliştirilen ve sistematikleştirilen bir protokol olarak tanımlayabiliriz. Bu sözleşmeler ile taraflar arası anlaşmazlıklar ortadan kaldırılır ve maliyetler azaltılır. Vebitcoin platformunda, uzun süredir akıllı sözleşmeler ile işlemler gerçekleştirilir. Sözleşmenin yer almadığı borsalarda, bir ürünü başka bir alana aktardığınızda ürün ilk olarak borsanın havuzlarına düşmektedir ve daha sonra ürünü bulma işlemi hem kullanıcı hem de platform için büyük zorluklar ve sıkıntılar yaratmaktadır. Akıllı sözleşmeler, aracılar olmadan tüm ürünlerinizi sorunsuz bir şekilde değiştirmenize yardımcı olur. Blockchain, akıllı sözleşmeler için mükemmel ortamlardır.

Vitalik Buterin, Bitcoin’in güvenli işlem teknolojisini genişlettiğinde, soyut bir düzeyde, bir işlemin kendi başına bir sözleşme ile güvence altına alındığını buldu. Blockchain ağı üzerindeki herhangi bir işlemin, her iki tarafça kararlaştırıldıktan sonra kendi kendine yürütülmesi ve halka açık bir blockchain defterine kaydedilmesi gerektiğini öne sürdü. İşte bu durum, sözleşmeleri “akıllı” kılan şeydir ve böylece işletme sorumluluğu ve sağlıklı bir ekonomi için tamamen yeni bir evren açmıştır. Blockchain, birden fazla yerde depolanan dağıtılmış bir defterdir, bu nedenle akıllı sözleşme verilerinin bu Ethereum düğümleri tarafından saklandığı anlamına gelir. Blockchain üzerinde bir “akıllı sözleşme” oluşturursanız, merkezi olmayan bir şekilde depolanır ve çalıştırılır. Bu sayede yatırımlarınız daha güvenli sonuçlarla sizlere işlem sağlayacaktır.

Vebitcoin piyasasını ele aldığımızda, Blockchain güvenlik firması olan BitGo ortaklığı kullanılmaktadır. Bu ortaklık sayesinde müşteriler sıcak depolara ihtiyaç duymadan direkt soğuk depolar üzerinden kripto para alım- satımı yapma imkanı bulmaktadırlar. Bu entegrasyon, varlıkların güvenliğini ön planda tutarak risk ve karmaşıklığı ortadan kaldırır. Gerekli prosedürler ve politikalar yerine , ürün çekim süresine odaklanmak, müşterilerini saldırıya, yanlış talimatlara ve hırsızlığa karşı hassas ve güvenli hale getirir.


İlginizi Çekebilir