vebitcoin

Kripo Para nedir?

Kripto Para bildiğimiz para birimleri Türk Lirası, Dolar vb. gibi bir para sistemidir. Ama bu para birimlerinden farklı olarak, kripto paranın oluşturulma amacı belli kriptografi prensipleri sayesinde mümkün kılınan bir işlem ile dijital bilgi değişimi sağlamaktır. Kriptografinin kullanımı para işlemlerini güvence altına almak ve yeni paraların oluşturulmasını kontrol etmektir. İlk Kripto Para, 2009’da bulunan Bitcoin’dir. Günümüzde yüzlerce farklı kripto para kullanılmaktadır ve bunlar genelde “alternatif kripto para” olarak isimlendirilir.

Başka bir deyişle kripto kara parasal değeri olan satırlarca koda dönüştürülmüş bir elektrik akımı gibidir. Daha da basite indirgemek gerekirse, kripto para dijital bir para birimidir. Kripto para, dünyanın her yerinde alışverişi kolaylaştırıyor ve paranızı kontrol altına almanızı sağlıyor.  Güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimi olan kripto para değerleri, matematik temelli şifrelenmişlerdir. Banka kartlarımız, sanal kartlarımız veya sanal ortamda yaptığımız her işlemde yıllardır bu değerleri kullanıyorduk ve artık daha pratiksel olarak işlemlerimize alım-satım platformları sayesinde devam etmekteyiz.

Hükümetlerin para biriminin değerini belirlediği merkezi bankaların aksine, hiçbir hükümetin kripto paralar üstünde kontrolü yoktur. Çünkü bu paranın kontrolünü sağlayan bir merkezi yoktur.

Vebitcoin.com, blockchain ekosisteminin bir üyesidir.

Vebitcoin, gizemli geleceğin güçlü melodisi.

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish