Litecoin (LTC) Nedir?

9 Kasım 2020

Litecoin (LTC) Nedir?

 

Litecoin, 2011 yılında eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından üretilmiş bir kişiler arası (P2P) kripto para birimidir. Bitcoin protokolü temel alınarak üretilmiş bir kripto para birimi olsa da, Litecoin kullandığı hash algoritması, maksimum arz limiti, blok işlem süreleri gibi birkaç konuda farklılaşıyor.

 

GitHub’da 7 Ekim 2011 tarihinde açık kaynaklı bir istemci ile piyasaya sürüldü ve bundan 5 gün sonra, 13 Ekim 2011’de de Litecoin Ağı aktif hale geldi.

 

Lee’nin Litecoin’i yapmaktaki amacı “Bitcoin’in daha basit bir versiyonunu” yaratmaktı. Litecoin’in geliştiricileri de her zaman Bitcoin “altın” ise Litecoin “gümüş” olarak görülebilir fikrinde oldu. Litecoin, işlem doğrulama hızına verdiği öncelikle Bitcoin’den farklılaşıyor, bu süre blok başına 2,5 dakika civarında. Buna karşın Litecoin kullanıcıları, ağ yoğunluğundan ötürü işlemlerinin tamamlanması için 30 dakikaya kadar beklemek durumunda kalabiliyor.

 

Litecoin çeşitli işletmelerde kabul görüyor; güncel listeyi Litecoin Foundation web sitesinde bulabilirsiniz.

 

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

 

Bitcoin’in aksine, Litecoin yoğun biçimde bellek kullanan Scrypt iş ispatı madencilik algoritmasıyla çalışıyor. Scrypt, kripto para çıkarmak için GPU gibi tüketici sınıfı donanımları kullanıyor. Bu da artık Bitcoin’de mümkün olmayan, Mac veya Windows işletim sistemli bilgisayarınızda tek başınıza veya bir havuz yardımıyla madencilik yapabileceğiniz anlamına geliyor. Tasarımı gereği Scrypt, CPU veya GPU ile madencilik yapmak isteyenler için daha uygun. ASIC tabanlı madencilik ekipmanları ise Litecoin madenciliği için uygun değiller.

 

 

Litecoin blok ödülleri başlangıçta 50 Litecoin’di ancak 2015’de blok ödülleri yarıya düşürülerek 25 Litecoin oldu. Maksimum arz limiti olan 84 milyon Litecoin’e ulaşılana dek yarılanmaya devam edecek.

 

 

Litecoin ( LTC ) Nasıl Alınır?

 

Vebitcoin üzerinden LTC satın alıp, ticarete başlayabilirsiniz. Buradan LTC marketimizi inceleyerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para yatırma ve çekme işlemlerimizi inceleyebilirsiniz.  

 

 


İlginizi Çekebilir