Zcash (ZEC) Nedir?

6 Kasım 2020

Zcash (ZEC) Nedir?

 

Zcash, gizlilik ve anonimliğe odaklanan merkezi olmayan bir kripto para birimidir. Ağdaki düğümlerin işlemleri bu işlemlerle ilgili hassas bilgileri ifşa etmeden doğrulamasına olanak tanıyan zk-SNARK sıfır bilgi kanıtlama teknolojisini kullanır.

 

Yaygın bir yanlış anlamanın aksine, Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere piyasadaki kripto para birimlerinin çoğu anonim değil, takma addır ; kullanıcılarının kimliklerini açıkça ifşa etmeseler de, her kullanıcının kendi genel adresi veya veri bilimi ve blockchain adli tıp yöntemleriyle kendilerine kadar izlenebilecek adresleri vardır .

 

Zcash, bilgisayar güvenliği uzmanı ve girişimci Zooko Wilcox-O’Hearn tarafından cypherpunk tarafından 2016 yılında kuruldu. Ayrıca Zcash’in gelişimini yöneten kar amacı gütmeyen Electronic Coin Company’nin (ECC) kurucusudur.

 

Ayrıca, dijital güvenliği iyileştirmeye ve temel gizlilik hakkını korumaya odaklanan bir teknoloji şirketi olan Least Authority Enterprises’ı kurdu ve BLAKE3 kriptografik karma işlevini birlikte icat etti.

 

ZEC işlemleri iki şekilde gönderilebilir: şeffaf ve korumalı. Şeffaf işlemler , başlangıçta kod tabanı Zcash’in temel aldığı Bitcoin‘dekiyle aynı şekilde çalışır : bunlar genel adresler arasında gönderilir ve değişmez bir genel deftere (blok zinciri) kaydedilir. Bu işlemlerle ilgili tüm önemli bilgiler, gönderme ve alma adresleri ve gönderilen miktar dahil olmak üzere herkesin görebileceği şekilde çevrimiçi olarak mevcuttur.

 

Zcash (ZEC) Nasıl Alınır?

 

Vebitcoin üzerinden Zcash (ZEC) satın alıp, ticarete başlayabilirsiniz. Buradan ZEC marketimizi inceleyerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Kripto para yatırma ve çekme işlemlerimizi inceleyebilirsiniz.

 


İlginizi Çekebilir